IEEE/ACM International Symposium on Quality of Service
4-6 June 2018 – Banff, Alberta, Canada

Technical Program

The full technical program for the 2.5-day symposium is provided here. All events take place in Kinnear Centre (KC) 303 at The Banff Centre, unless noted otherwise.

Monday, June 4, 2018

Welcome from General Chair and TPC Co-Chairs (8:45am-9:00am) KC 303

Keynote Talk 1 (9:00am-10:00am)

Measurement and Experimentation in a Complex World

Prof. Sonia Fahmy  (Purdue University)

Coffee Break (10:00am-10:30am)

 

Full papers session 1: SDN/NFV (10:30am-12:10pm)

  • “Software-Defined Label Switching: Scalable Per-flow Control in SDN”
    Nanyang Huang (Tsinghua University, P.R. China); Qing Li (Huawei Technologies Co., Ltd, P.R. China); Dong Lin (Huawei Technologies Ltd Co., Hong Kong); Xiaowen Li and Gengbiao Shen (Tsinghua University, P.R. China); Yong Jiang (Graduate School at Shenzhen, Tsinghua University, P.R. China)
  • “How would you like your packets delivered? An SDN-enabled open platform for QoS routing”
    Chenfei Gao (AT&T Labs – Research, USA); Weiyi Zhang (AT&T Research, USA); Vahid Rajabian-Schwart and Jian Tang (Syracuse University, USA); Guoliang Xue (Arizona State University, USA)
  • “SDNKeeper: Lightweight Resource Protection and Management System for SDN-based Cloud”
    Xue Leng (Zhejiang University, P.R. China); Kaiyu Hou (Northwestern University, USA); Yan Chen (Zhejiang University, P.R. China & Northwestern University, USA); Kai Bu (Zhejiang University, P.R. China); Libin Song (Northwestern University, USA)
  • “NetCP: Consistent, Non-interruptive and Efficient Checkpointing and Rollback of SDN”
    Ye Yu (University of Kentucky, USA); Ying Zhang (Facebook, USA); Wenfei Wu (Tsinghua University, P.R. China); Chen Qian (University of California at Santa Cruz, USA)
  • “OFM: Optimized Flow Migration for NFV Elasticity Control”
    Chen Sun, Jun Bi, Zili Meng and Xiao Zhang (Tsinghua University, P.R. China); Hongxin Hu (Clemson University, USA)

Lunch (12:10pm-1:30pm) Vistas Dining Room

 

Full papers session 2: Application QoS (1:30pm-3:10pm)

  • “Reducing Web Latency through Dynamically Setting TCP Initial Window with Reinforcement Learning”
    Xiaohui Nie and Youjian Zhao (Tsinghua University, P.R. China); Guo Chen (Hunan University, P.R. China); Dan Pei and Kaixin Sui (Tsinghua University, P.R. China); Jiyang Zhang (Baidu, P.R. China)
  • “Slow but Steady: Cap-based Client-Network Interaction for Improved Streaming Experience”
    Vengatanathan Krishnamoorthi and Niklas Carlsson (Linköping University, Sweden); Emir Halepovic (AT&T Labs – Research, USA)
  • “On Maximizing QoE in AVC-Based HTTP Adaptive Streaming: An SDN Approach”
    Alireza Erfanian (Islamic Azad University of Mashhad, Iran); Farzad Tashtarian (Islamic Azad University, Mashhad Branch, Iran); Mohammad Hossein Yaghmaee Moghamddam (Ferdowsi University of Mashad, Iran)
  • “Follow Me at the Edge: Mobility-Aware Dynamic Service Placement for Mobile Edge Computing”
    Tao Ouyang, Zhi Zhou and Xu Chen (Sun Yat-sen University, P.R. China)
  • “Throughput, Coverage and Scalability of LoRa LPWAN for Internet of Things”
    Edward Rochester, Asif Muhammad Yousuf, Majid Ghaderi and Behnam Ousat (University of Calgary, Canada)

Coffee Break (3:10pm-3:30pm)

 

Short papers session 1 (3:30pm-5:00pm)

  • “Subscriber-Driven Cloud Interference Mitigation for Network Services”
    Joydeep Mukherjee and Diwakar Krishnamurthy (University of Calgary, Canada)
  • “Deep and Broad Learning based Detection of Android Malware via Network Traffic”
    Shanshan Wang and Zhenxiang Chen (University of Jinan, P.R. China); Qiben Yan (University of Nebraska-Lincoln, USA); Ke Ji, Lin Wang and Bo Yang (University of Jinan, P.R. China); Mauro Conti (University of Padua, Italy)
  • “Device-Agnostic Log Anomaly Classification with Partial Labels”
    Weibin Meng and Ying Liu (Tsinghua University, P.R. China); Shenglin Zhang (Nankai University, P.R. China); Dan Pei (Tsinghua University, P.R. China); Hui Dong (Baidu Online Network Technology (Beijing) Co., Ltd., P.R. China); Lei Song (Baidu, Inc, P.R. China); Xulong Luo (Baidu, P.R. China)
  • “Fault injection framework for assessing fault containment of TTEthernet against babbling idiot failure”
    Daniel Onwuchekwa and Roman Obermaisser (University of Siegen, Germany)
  • “Authentication of Multi-dimensional Top-K Query on Untrusted Server”
    Xiaoyu Zhu (Central South University, P.R. China); Jie Wu (Temple University, USA); Wei Chang (Saint Joseph’s University, USA); Guojun Wang (Guangzhou University, P.R. China); Qin Liu (Hunan University & Temple University, P.R. China)
  • “Toward Accurate Inference of Web Activities from Passive DNS Data”
    Jingxiu Su (University of Chinese Academy of Sciences & Institute of Computing Technology, P.R. China); Zhenyu Li (Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Stephane Grumbach (INRIA, P.R. China); Kavé Salamatian (LISTIC PolyTech, Université de Savoie Chambery Annecy, France); Chunjing Han (Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Gaogang Xie (Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences, P.R. China)
  • “Scalable Ground-Truth Annotation for Video QoE Modeling in Enterprise WiFi”
    Mallesham Dasari (Stony Brook University, USA); Shruti Sanadhya (Facebook, USA); Christina Vlachou (Hewlett Packard Labs, USA); Samir R. Das (Stony Brook University, USA); Kyu-Han Kim (Hewlett-Packard Laboratories, USA)
  • “An Online Approximate Stream Processing Framework with Customized Error Control”
    Yuan Liu, Xiaohui Wei, Xingwang Wang and Shang Gao (Jilin University, P.R. China)

Reception (7:00pm-9:00pm) KC 301

 

Tuesday, June 5, 2018

Keynote Talk 2 (8:30am-9:30am)

Attributing Pictures to Smartphones via Camera Fingerprinting

Prof. Kui Ren (University at Buffalo, State University of New York & Zhejiang University)

Posters (9:30am-10:00am)

Coffee Break (10:00am-10:30am)

 

Full papers session 3: Networking QoS (10:30am-12:10pm)

  • “VCN: Versatile Clos-type Networks for Traffic Locality in Data Centers”
    Jun Duan and Yuanyuan Yang (Stony Brook University, USA)
  • “A Data Center Interconnects Calculus”
    Hao Wang (GWDG & University of Göttingen, Germany); Haoyun Shen (GWDG / University of Göttingen, Germany); Philipp Wieder (GWDG, Germany); Ramin Yahyapour (GWDG – University Göttingen, Germany)
  • “Flow-level Traffic Engineering in Conventional Networks with Hop-by-Hop Routing”
    Nan Geng, Yuan Yang and Mingwei Xu (Tsinghua University, P.R. China)
  • “A Hybrid Approach to Scalable Name Prefix Lookup”
    Kun Huang and Zhaohua Wang (Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences, P.R. China)
  • “Scheduling Coflows with Incomplete Information”
    Tong Zhang, Fengyuan Ren, Ran Shu and Bo Wang (Tsinghua University, P.R. China)

Lunch (12:10pm-1:30pm) Vistas Dining Room

 

Full papers session 4: Traffic Analysis (1:30pm-3:10pm)

  • “Robust and Rapid Clustering of KPIs for Large-Scale Anomaly Detection”
    Zhihan Li and Youjian Zhao (Tsinghua University, P.R. China); Rong Liu (Stevens Institute of Technology, USA); Dan Pei (Tsinghua University, P.R. China)
  • “MaMPF: Encrypted Traffic Classification Based on Multi-Attribute Markov Probability Fingerprints”
    Chang Liu (Institute of Information Engineering, Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Zigang Cao (Institute of Information Engineering, Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Gang Xiong (Institute of Information Engineering, Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Gaopeng Gou (Institute of Information Engineering, Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Siu Ming Yiu (The University of Hong Kong, Hong Kong); Longtao He (CNCERT/CC, P.R. China)
  • “Byte Segment Neural Network for Network Traffic Classification”
    Rui Li (Tsinghua University, P.R. China); Xi Xiao (Graduate School at Shenzhen, Tsinghua University, P.R. China); Shiguang Ni, Haitao Zheng and Shutao Xia (Tsinghua University, P.R. China)
  • “Enabling Privacy-Preserving Header Matching for Outsourced Middleboxes”
    Yu Guo and Cong Wang (City University of Hong Kong, Hong Kong); Xingliang Yuan (Monash University, Australia); Xiaohua Jia (City University of Hong Kong, Hong Kong)
  • “Enabling Efficient Source and Path Verification via Probabilistic Packet Marking”
    Bo Wu, Ke Xu and Qi Li (Tsinghua University, P.R. China); Zhuotao Liu (Google Inc. & University of Illinois at Urbana-Champaign, USA); Yih-Chun Hu (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA); Martin J Reed (University of Essex, United Kingdom (Great Britain)); Meng Shen (Beijing Institute of Technology, P.R. China); Fan Yang (Tsinghua University, P.R. China)

Coffee Break (3:10pm-3:30pm)

 

Short papers session 2 (3:30pm-5:00pm)

  • “OBMA: Minimizing Bitmap Data Structure with Fast and Uninterrupted Update Processing”
    Chuwen Zhang (Tsinghua University, P.R. China); Yong Feng (Northwestern Polytechnical University, P.R. China); Haoyu Song (Huawei Technologies, USA); Ying Wan, Wenquan Xu, Yilun Wang, Huichen Dai, Yang Li and Bin Liu (Tsinghua University, P.R. China)
  • “Towards a Fast Regular Expression Matching Method over Compressed Traffic”
    Xiuwen Sun, Hao Li, Xingxing Lu, Dan Zhao, Zheng Peng and Chengchen Hu (Xi’an Jiaotong University, P.R. China)
  • “Improving Quality of Experience of Service-Chain Deployment for Multiple Users”
    I-Chih Wang (National Chiao Tung University & National Chiao Tung University, Taiwan); Charles H.-P. Wen (National Chiao Tung University, Taiwan); H. Jonathan Chao (NYU Tandon School of Engineering, USA)
  • “Shaping Deadline Coflows to Accelerate Non-Deadline Coflows”
    Renhai Xu (Tianjin University, P.R. China); Wenxin Li (Dalian University of Technology, P.R. China); Keqiu Li and Xiaobo Zhou (Tianjin University, P.R. China)
  • “Providing VNF Services with Pipe &Hose Model Based Nonblocking SDN Networks”
    Yangming Zhao and Jingyuan Fan (State University of New York at Buffalo, USA); Huan Chen (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China); Chunming Qiao (University at Buffalo, USA)
  • “Time-efficient RFID-based Stocktaking with a Coarse-grained Inventory List”
    Weiping Zhu, Xing Meng and Xiaolei Peng (Wuhan University, P.R. China); Jiannong Cao (Hong Kong Polytechnic Univ, Hong Kong); Michel Raynal (University of Rennes 1, France)
  • “A WiFi-Direct Based Local Communication System”
    Zijian Wang, Fuliang Li, Xingwei Wang, Tengfei Li and Tao Hong (Northeastern University, P.R. China)
  • “ALB: Adaptive Load Balancing Based on Accurate Congestion Feedback for Asymmetric Topologies”
    Qingyu Shi (HuaZhong University of Science And Technology, P.R. China); Fang Wang (Wuhan National Laboratory for Optoelectronics, P.R. China); Dan Feng and Weibin Xie (Huazhong University of Science and Technology, P.R. China)

Banquet (7:00pm-9:00pm) KC 303

 

Wednesday, June 6, 2018

Full papers session 5 (8:30am-10:30am): Resource Scheduling

  • “Optimal Cloud Instance Acquisition via IaaS Cloud Brokerage with Volume Discount”
    Ning Wang and Jie Wu (Temple University, USA)
  • “Online Demand Response of GPU Cloud Computing with DVFS”
    Yu He (Wuhan University & University of Calgary, P.R. China); Lin Ma and Chuanhe Huang (Wuhan University, P.R. China)
  • “Ridesharing as a Service: Exploring Crowdsourced Connected Vehicle Information for Intelligent Package Delivery”
    Fangxin Wang and Yifei Zhu (Simon Fraser University, Canada); Feng Wang (The University of Mississippi, USA); Jiangchuan Liu (Simon Fraser University, Canada)
  • “An Efficient Online Market Mechanism for Resource Leasing in Cloud Radio Access Networks”
    Ruiting Zhou (Wuhan University & University of Calgary, Canada); Jianqun Cui (Huazhong Normal University, P.R. China)
  • “Collaborative Interactive Wireless Charging in a Cyclic Mobispace”
    Rui Zhang, Sheng Zhang and Zhuzhong Qian (Nanjing University, P.R. China); Mingjun Xiao (University of Science and Technology of China, P.R. China); Jie Wu (Temple University, USA); Jidong Ge and Sanglu Lu (Nanjing University, P.R. China)
  • “Competitive Online Scheduling Algorithms with Applications in Deadline-Constrained EV Charging”
    Bahram Alinia (Institut Mines Telecom, Telecom SudParis, France); M. Sadegh Talebi (KTH Royal Institute of Technology, Sweden); Mohammad Hassan Hajiesmaili (Johns Hopkins University, USA); Ali Yekkehkhany (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA); Noel Crespi (Institut Mines-Télécom, Télécom SudParis, France)

Coffee Break (10:30am-11:00am)

 

Short papers session 3 (11:00am-12:40pm)

  • “Completion Time Minimization in Multi-user Task Scheduling with Heterogeneous Processors and Budget Constraints”
    Sowndarya Sundar (University of Toronto, Canada); Jaya Prakash Varma Champati (KTH Royal Institute of Technology, Sweden); Ben Liang (University of Toronto, Canada)
  • “Improving Quality of Experience for Mobile Broadcasters in Personalized Live Video Streaming”
    Qingmei Ren, Yong Cui, Wenfei Wu and Changfeng Chen (Tsinghua University, P.R. China); Yuchi Chen and Jiangchuan Liu (Simon Fraser University, Canada); Hongyi Huang (Tsinghua University, P.R. China)
  • “Online Control of Cloud and Edge Resources Using Inaccurate Predictions”
    Lei Jiao (University of Oregon, USA); Antonia Tulino (Nokia Bell Labs, USA & University of Naples Federico II, Italy); Jaime Llorca (Nokia Bell Labs, USA); Yue Jin (Nokia Bell Labs, France); Alessandra Sala (Nokia Bell Labs, Ireland); Jun Li (University of Oregon, USA)
  • “ImgPricing: Everyone Can Earn Proper Rewards by Simply Taking Photos”
    Qinya Li (Shanghai Jiaotong University, P.R. China); Fan Wu and Guihai Chen (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China)
  • “Toward Smart and Cooperative Edge Caching for 5G Networks: A Deep Learning Based Approach”
    Haitian Pang (Tsinghua University, P.R. China); Jiangchuan Liu (Simon Fraser University, Canada); Xiaoyi Fan (The University of British Columbia, Canada); Lifeng Sun (Tsinghua University, P.R. China)
  • “Data Utility Maximization When Leveraging Crowdsensing in Machine Learning”
    Juan Li (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China); Jie Wu (Temple University, USA); Yanmin Zhu (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China)
  • “Anchor Selection for Localization in Large Indoor Venues”
    Omotayo Oshiga, Xiaowen Chu, Yiu-Wing Leung and Joseph Kee-Yin Ng (Hong Kong Baptist University, Hong Kong)
  • “A Stackelberg Game Framework for Mobile Data Gathering in Leasing Residential Sensor Networks”
    Yiming Zeng (Stonybrook University, USA); Pengzhan Zhou, Ji Liu and Yuanyuan Yang (Stony Brook University, USA)
  • “ProSC+: Profit-driven Online Participant Selection in Compressive Mobile Crowdsensing”
    Yueyue Chen, Deke Guo and Ming Xu (National University of Defense Technology, P.R. China)

Lunch (12:40pm-1:30pm) Vistas Dining Room